Narsist Birinden Kurtulmak!

Narsist birinden kurtulmak işin aslına bakılırsa hiç de zor değildir. Zor olan Narsist biriyle yaşamak, narsist biriyle yaşamaya devam edebilmektir.

İlk olarak söyleyelim, konu fotoğrafına bakıp da korkuya kapılmanıza gerek yok. Bu çok da korkulacak ya da zor olacak bir durum değildir. Şimdi nedenlerini açıklamaya çalışalım.

Narsist birinden kurtulmak” istiyorsanız öncelikle hedefinizdeki karakteri tanımalısınız. Haliyle narsist karakter özelliklerini bilmeniz gerekiyor, link’e tıklayarak narsist karakterler konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eğer hedefinizdeki narsist karakterin özelliklerini biliyorsanız, onları en zayıf yönlerinden vurmanın zamanı geldi demektir. Gelin adım adım narsist bir karakterden kurtulmak için yapılması gerekenleri okuyalım.

Narsist Birinden Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Narsist birinden kurtulmak
Narsist birinden kurtulmak bu kadar zor değil!

1- Onu en zayıf noktasını bulun :

Her narsist karakterin kendisini çok üstün gördüğü bir yönü vardır. Yüz güzelliği, vücut güzelliği, gözlerinin güzelliği, çok akıllı olması, çok zengin olması gibi. Öncelikle bunlardan en çok hangisine önem verdiğini saptayın. Bu nokta narsistin kendisini çok güçlü hissettiği kadar aslında en zayıf olduğu noktasıdır.

2- En zayıf noktasına hafif etkiler tasarlayın :

Sakin ve sabırlı bir süreç belirleyerek saptadığınız noktaya hafif etkiler oluşturun. Örneğin, eğer yüz güzelliğine çok düşkün bir narsist varsa karşınızda, önce birkaç gün arayla sonra daha sık yüz güzelliğiyle ilgili “hafif” (burada hafif kelimesine dikkat ediniz, aşırı etkiler çok daha büyük tepkiye yol açabilir) etki oluşturacak eleştiriler getirin. Bu eleştiriler onun moralini bozmaya başlayacaktır. Biraz daha fazla yüzüne bakma ihtiyacı duyacak, her seferinde daha iyi bir yorum beklerken aksini gördükçe kafasında size karşı olumsuz düşünceler oluşacaktır.

3- Son darbe için uygun zamanı kollayın ve sonlandırın :

Olumsuz yorumlar narsist karakterimizde bir birikime yol açacaktır. Artık sizinle eskisi kadar görüşmek istemeyecek ve sizin her konuşmanız ona “batmaya” başlayacaktır. İlişkinin kopma noktasına geldiğini anladığınızda içinizden “işte tam zamanı, koparmalıyım” düşüncesi geçebilir. Ancak yine de sabırlı olun ve ilişkiyi onun bitirmesine izin verin. Siz sadece bu son için zemin hazırlamış olun. Aksi durumda ömrü boyunca bunun suçu sizde kalır ve bir gün rövanş almak için hazırda bekleyebilir.

Sizin de bu konuda yaşadığınız bir tecrübe varsa yorum kısmında paylaşarak aynı sorunu yaşayan bir çok mağdura yardımcı olabilirsiniz.

Add Comment